Od długiego czasu chętnie czytam różne blogi, korzystam z porad i obserwuję rozwój blogosfery. I zastanawiam się za każdym razem dlaczego ludzie prowadzą blogi i to czasami po kilka. Co powoduje, że ludzie poświęcają swój czas, energię, czasami pieniądze na przygotowywanie postów, zdjęć, opisywanie codziennych wydarzeń, przemyśleń, dodawanie recenzji kosmetyków, przepisów kulinarnych i poruszanie wielu innych tematów?
Na początek zacznę od siebie. Zanim zaczęłam prowadzenie bloga, bardzo wiele blogów czytałam (nie miałam wtedy jeszcze konta na google + , więc nie komentowałam i nie zadawałam pytań). Po jakimś czasie pomyślałam, że mogę podziękować za rady, które znajdowałam na blogach oraz, że sama mogę podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Tak zrodził się pomysł założenia bloga. Wiem, że wiele dziewczyn zanim kupi kosmetyk tak jak ja, czyta recenzje na forach i właśnie na blogach. Prowadzenie bloga jest dla mnie możliwością polecenia kosmetyku, który uważam, że jest tego warty lub ostrzeżenia jeśli jest zwykłym bublem. Już na początku okazało się, że ostrzeganie jest szczególnie ważne. Po zakupieniu podrobionego serum do rzęs FEG (pisała o tym tutaj) napisałam na blogu ostrzeżenie, mimo, że to było prawie rok temu, nadal otrzymuję w tej sprawie maile z pytaniami jak przygotować reklamację i odzyskać pieniądze. Właśnie wtedy zrozumiałam, że pisanie o takich sprawach jest ważne.
Obserwując różne blogi dostrzegam kilka powodów, dla których są prowadzone (kolejność jest przypadkowa):
1. Zagospodarowanie wolego czasu (szczególnie zauważam to na blogach prowadzonych przez mamy, nastolatki, studentki, chociaż oczywiście okazuje się, że regularne prowadzenie boga jest czasochłonne i tego czasu zaczyna brakować).
2. Zdobycie darmowych kosmetyków, produktów, próbek, ubrań, uczestniczenie w konkursach, zarabianie pieniędzy ( nie wiem ilu blogerom to się udaje, ale Ci, którzy współpracują z firmami są wzorem do naśladowania dla innych, ja osobiście nie współpracuję z żadną firma i wszystkie kosmetyki opisywane na blogu kupuję sama, ale mam wrażenie, że niektóre blogi tylko po to istnieją - nie oceniam czy jest to dobre, czy złe - to zawsze należy rozpatrywać indywidualnie).
3. Robieni w życiu czegoś ciekawszego niż . . . Każdy w życiu ma jakieś przypisane role, choć nie zawsze zgadzamy się z tym. Matki, żony, studentki, uczennice, bezrobotne, matki pracujące, singielki, i wiele innych. Nie każda z nas chce ograniczać się tylko do tych ról, a prowadzenie bloga jest stosunkowa łatwym sposobem na ciekawą aktywność. Do codziennej roli dochodzi kolejna, może bardziej nobilitująca - rola blogerki, której słowa są ważne dla innych. To sposób na dowartościowanie się - nie ma w tym niczego złego.
4. Chwalenie się umiejętnościami, urodą lub modowym wyczuciem. Każdy z nas lubi się chwalić. Blog jest idealnym miejscem, aby pokazać ciekawą stylizację, fajne wzorki na paznokciach, zaprezentować zdolności kulinarne. Moje znajome chwalą się prowadzonymi blogami również podczas spotkań przy kawie. Jedna z nich lubi gotować i dokumentuje ciekawsze przepisy.
5. Wygadanie się. Dobrze jest czasem napisać coś prosto z serca, wyrzucić z siebie stres, podzielić się zmartwieniami lub radością. Blog jest doskonałym miejscem.
6. Pamiętnik lub dokumentacja życia rodzinnego. To jedna z moich ulubionych kategorii blogów. Prowadzone, aby zachować wspomnienia z chwil spędzonych z rodziną, szczególnie dzieci i ich przygody są wdzięcznym tematem. Rodzie dokumentują życie, aby po paru latach poczytać, powspominać, pokazać dzieciom.
7. Dokumentowanie wspomnień, dzielenie się przeżyciami i radami dotyczy też blogów podróżniczych. To moja ulubiona kategoria blogów - dzienniki podróży.
8. Szukanie sławy, popularności. Wszyscy znamy przypadki blogerów, którzy zdobyli popularność, myślę, że mają wielu naśladowców.
Oczywiście te powody mogą łączyć się tworząc jeden, silny impuls do prowadzenia bloga.
Jakie powody możecie jeszcze dopisać?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz